Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Yüz Dolgusu

Dolgu Enjeksiyonu

Deri altına enjekte edilerek yapılan dolgu estetiği, yüzdeki sarkmayı gidermek, derideki ince ve derin kırışıklıkları yok etmek, ince dudakları kalınlaştırmak, yanaklara dolgunluk vermek amacıyla kullanılan

maddelerdir. Dolgu enjeksiyonu tedavisinden hemen sonra daha genç bir görünüm sağlanır. Dolgu estetiği yüzdeki yorgun ifade giderilir

Yıllar içerisinde ciltte elastik lif, kollajen lif, yağ tabakası ve hyaluronik asitin azalmasına bağlı olarak kırışıklıklar ve sarkmalar meydana gelir. Özellikle göz, ağız, çene, boyun, burun, alın bölgesinde kırışmalar ve sarkmalar ortaya çıkar. Yüzün orta ve alt kısımlarında sarkma ve kırışıklıklarda dolgu enjeksiyonu başarıyla kullanılabilir. Özellikle yanak ve çene bölgesi sarkmalarında en başarılı yöntemlerden biri dolgu enjeksiyonlarıdır.

Dolgu enjeksiyonu dudağa daha dolgun ve genç görünüm sağlamak amacı ile uygulanmaktadır. Dudak etrafında ortaya çıkan çizgiler dolgu maddesi uygulamaları ile yok edilebilir.

Dolgu enjeksiyonu kırışıklık veya deri defektinin olduğu bölümün altına derideki çöküklüğü gidermek amacı ile yapılır. Bu bölgedeki kırışıklık ve çukurlar dolgu maddesinin etkisi ile azalır veya kaybolur. Ciltteki derin yara ve akne izlerini gidermek için de kullanılabilmektedir. Dolgu maddesinin kollajen üretimini arttırıcı etkisi olabilmektedir.

Hyalüronik asit ve calsiyum hidroksi apatit tüm dünyada giderek popülaritesi artan etkin ve şu an için en güvenli dolgu maddeleridir.

Hyaluronik asitli dolgular dudaklara hacim ve dolgunluk verirken ağız ve burun çevresindeki kırışıklarda çok etkili olabilmektedir. Hyalüronik asit kırışıklık hattına ya da dudaklara ince bir iğne yardımıyla küçük miktarlarda enjekte edilir.

Hyaluronik asit içeren dolgular tüm yüzde sarkmayı gidermek amaçlı kullanılabilir. Ayrıca burun yanak çizgisi, dudaktan çeneye inen sarma çizgisi, bozulan çene hattı, düşen yanakları kaldırmakta başarı ile kullanılabilirler. Diğer cilt yenileme teknikleri ile birlikte kişinin cilt yaşı ve görüntüsü 5-10 yaş geriye alınabilir.

Dolgu enjeksiyonu etkisi uzun süre kalıcıdır. Alerji ve deri sertleştirme riski çok düşüktür. Dolgu enjeksiyonu 20- 30 dakika sürmektedir.

Uygulama sonrası kişi rutin aktivitelerine hemen dönebilir. Kalıcılık süresi kişiden kişiye değişmekle birlikte maddesinin yapılış teknolojisine göre 6- 18 ay kadardır.

Dolgu maddesi nasıl etki eder?

Yüzde uygulandığı alana dolgunluk sağlayarak etki etmektedir. Yüzde yapıya ve yaşa bağlı elastikiyet kaybı, çökme ve boşluklar meydana gelerek sarkma ve kırışıklıklara yol açar. Meydana gelen doku ve hacim kayıplarının altına dolgu maddeleri konulduğunda yüzde sarkma ve kırışıklıklarda işlemden hemen sonra düzelmeler meydana gelir. Ayrıca hyaluronik asit ciltte kollajeni arttırdığı bilinen maddelerdir. Dolgu uygulamaları ciltte yenilenme yapar. Bu yüzden zaman içinde dolgu erise bile cilt daha iyi hale gelir.

Hangi bölgeler dolgu enjeksiyonu ile tedavi edilebilir?

  • Yüzdeki sarkmanın giderilmesi
  • Kaş arasındaki çizgiler
  • Ağız etrafındaki kırışıklıklar
  • Nazolabial çizgiler (Burun kanatlarından dudak köşelerine inen kırıklık)
  • Ağız kenarından çeneye doğru uzanan kırışıklıklar
  • Kaşa şekil vermek
  • Elmacık kemiklerini belirginleştirmek
  • Çene hattını düzeltmek,
  • Dudak şeklinin vurgulanması ve hacminin arttırılması, asimetrik dudakların düzeltilmesi başlıca kullanım alanlarıdır.

 

Dolgu enjeksiyon tedavi nasıl yapılır?

İnce bir iğneyle dolgu maddesi düzeltilecek alana enjekte edilir. Jel kırışıkların altını doldurur. Dolgu maddesi enjeksiyon işlemi genellikle anestezi gerektirmez. Ancak dudak bölgesinde anesteziye gerek görülebilir. İşlem 20- 30 dakika kadar sürer. Sonucu hemen görürsünüz. Ancak en iyi sonuçlar 3 hafta sonra ortaya çıkar. Özellikle sarkma giderilmesinde 3 hafta sonra sonuçlar görünür hale gelir.

Dolgu enjeksiyonundan sonra nelere dikkat etmeliyim?

Aşırı sıcak (güneşlenmek, solaryum gibi) ve soğuktan tedavi sonrası birkaç gün kaçınmak dışında dikkat etmeniz gereken bir şey yoktur.

Dolgu enjeksiyonu yan etkileri nelerdir?

Yan etkiler az görülür ortaya çıkanlarda hızla geçerler. Uygulama alanında geçici olarak şişlik, kızarıklık, morluk ve hassasiyet gözlenebilir.