Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Rinoplasti (Estetik Burun Ameliyatı)

Burnun yeniden şekillendirildiği rinoplasti ameliyatı, estetik cerrahide en fazla tercih edilen operasyonları arasındadır. Cinsiyet fark etmeksizin gerek solunum sorunlarının düzeltilmesi, gerekse burun şeklinin değiştirilmesi için herkes bu operasyonlara ilgi göstermektedir. Burun yapısındaki şekil bozuklukları doğumsal kaynaklı olsa da, sonradan oluşsa da, rinoplasti ameliyatı sayesinde düzeltilmesi mümkün olmaktadır. Bu operasyon burnun estetik şekilde düzeltilmesini ve burun fonksiyonlarının korunmasını hedefler.

 

Rinoplasti İçin En Uygun Hastalar Kimlerdir?

Bu estetik operasyon hastaların dış görünümlerini düzeltirken, kişinin kendine olan özgüvenini arttırıcı etkiler yapar. Hastaların ameliyattan önce istediği, hayallerindeki burun şeklinin aynısı bu operasyonla oluşturulamaz. Burun yapısında gerçekleştirilen değişikliklerin hepsi, kişinin burun yapısıyla alakalıdır. Bu yüzden rinoplasti ameliyatında hastaların beklentileri ön plana çıkmaktadır. Operasyonun başarılı olması hastanın bundan beklentisine, ameliyatı olmak için nedenlerine, ameliyat sonucunda neler beklediklerine bağlıdır. Eğer hastalar bu isteklerini cerraha doğru aktarırsa ve istekleri yapılabilir düzeyde olursa en iyi sonuç alınacaktır. Hastaların aşırı mükemmelliyetçi olması halinde, başarılı bir sonuç alınamaz. Dış görünüme olumlu katkıları olacak yeni burun şeklinden memnun olan hastalar oldukça, rinoplasti başarısı sağlanmış olur. Bu adayların rinoplasti için en uygun aday olduğunu belirtelim. Ameliyatla elde edilen sonuçları kaldıracak ruhsal gelişime sahip olan, ameliyatın ve sonuç almanın bir süreç olduğunu kavrayan, burun gelişimini tamamlayan adaylar rinoplasti ameliyatı olmaya karar verebilirler.

 

Rinoplasti Ameliyatının Riskleri Var mı?

Her cerrahi girişim gibi, rinoplasti operasyonları da risk taşımaktadır. Operasyonun deneyimli burun estetiği uzmanları tarafından yapılması risklerin azaltılmasında etkili olur. Bunun yanında kanama, enfeksiyon, anestezi kaynaklı olan riskler diğer cerrahilerde olduğu gibi her zaman oluşabilir. Rinoplasti tekniğine göre, ameliyat sonucunda kalacak iz farklı olur. Kapalı rinoplasti görünen iz kalmadan tamamlanabilir. Ancak açık rinoplasti operasyonunda minimal belli belirsiz iz kalabilir. Operasyonun ardından revizyon ameliyat ihtiyacı doğabilir. Bu oran literatürde % 10 – 25 seviyesinde olsa da, bu risk olarak dikkate alınmalıdır. Hastanın hoşnut olmadığı burun şeklinin oluşturulması ya da solunum sıkıntısının olması halinde yeni bir ameliyat yapılabilir.

 

Rinoplasti Ameliyatından Önce

Operasyonun başarılı olmasında hasta ve doktor iletişiminin önemi büyüktür. Bizler, hastalarımızla olan irtibat ve manevi bağımızın operasyonları olumlu yönde etkilediğini savunmaktayız. İsteklerini doğru şekilde doktoruna aktaran bir hasta, bizlerin operasyonda daha başarılı olmamızı sağlayacaktır. Ameliyatın ardından sahip olmak istediği burun şeklini doğru aktaran hasta, bizlerin kendisine uygun olan yüz şekline uyum sağlayan burun şeklini oluşturmamıza yardımcı olacaktır. Ameliyattan önceki değerlendirmelerde, hastanın kemik ve kıkırdak dokusu, yüz şekli, cilt yapısı, cilt kalınlığı, yaşı ve hastanın ameliyattan beklentileri göz önüne alınır. Böylece kullanılacak yöntem, operasyonun nerede yapılacağı, operasyonun fiyatı ve olası riskler hakkında hasta bilgilendirilir. Hastanın alışkanlıkları, kullandığı ilaçlar konusunda düzenleme yapılır. Beslenme programı, sigarayı kesmesi, ilaçların yeniden düzenlenmesi, vitamin desteği gibi planlamalar yapılır.

 

Rinoplasti Ameliyatında Kullanılan Anestezi Türü

Operasyonda burun yapısında yapılacak işlemlere uygun olarak lokal anestezi kullanılabileceği gibi, genel anestezi tercihi de yapılabilir. Uygulamada genellikle genel anestezi tercih edilir. Her ikisinde de hasta acı duymasa da, cerrahın rahat hareketini sağlamak, hastanın da huzursuzluğuna engel olmak için, genel anestezinin tercih edilmesi yaygındır.

 

Rinoplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Burun yapısındaki işlemlere göre ortalama 2 saatte tamamlanan operasyonda, burun cildi, kemik ve kıkırdak çatı ayrılır. Burunda olan sorunlara ve ameliyatta kullanılacak tekniğe uygun şekilde farklı işlemler yapılır. Burun cildi yeni oluşturulan burun çatısına adapte edilerek, yeni burun şeklinin korunması amacıyla alçı atel ya da plastik kalıp kullanılarak, rinoplasti operasyonu sonlandırılır. Burunda orta hattaki septumun sabitleştirilmesi içinde, burun deliklerinin içine silikon plaklar yerleştirilir.

 

Piezo Cerrahisinin Burun Estetiğindeki Yeri Nedir?

Burun estetiği ile burnun tepeden tırnağa her şeyini değiştirebilirsiniz. Burun kemeri varsa burun kemeri alınır. Genişse daraltma yapılabilir. Dar ise genişletilebilir. Uzunsa kısaltılabilir veya kısa ise uzatılabilir. Burun ucunuz düşükse yüzünüzle uyumlu bir şekilde yükseltilebilir. Fakat bu değişiklikleri yaparken güncel teknik ve kullanılan enstrumanlar ile hem ameliyat esnasında estetik başarıyı arttıran milimetrik hamleler yapmak zor oluyordu hemde ameliyat sonrası şişmiş, morarmış bir burun ile hastalarımızın moralleri çok bozuluyor ve iyileşme süreçleride çok uzuyordu. Burun estetiğinde gelişen teknoloji ile yeniliklerde hayatımıza girmektedir. Bunlardan biri de ‘Piezo Burun Estetiği’dir.Uzun yıllardır bunun estetiği sonrasında görülen ödem ve morluklar artık mazide kalıyor. Günümüzde hala burun kemikleri çekiç ve keski kullanarak kesilmektedir. Fakat bu yeni yöntem ile bütün bunlara son veriyoruz. ‘Piezo Burun Estetiği‘ hem daha başarılı sonuçlar elde ediliyor hem de hasta konforu artıyor. Göz altı morluklarını ve şişliklerini de en aza indiren bu yöntem burun estetiğinin geleceği olarak görülüyor.

 

Piezo Burun Estetiği Yaptırmaya Uygun musunuz?

Piezo Burun Estetiği Nedir?

‘Piezo Burun Estetiği‘ burun kemiğini kırmadan, burundaki damar ve sinirlere zarar vermeden ses dalgaları ile çalışan ve bunun estetiğinde beklenen estetik sonuca bizi daha çok yaklaştıran ve burun estetiğinde ki en son teknolojik gelinen noktadır. Aslında yaklaşık 20 yıldır tıpta uygulanan bir teknoloji , son yıllarda burun estetiğindede güvenle kullanılmaya başlandı.

 

Piezo Cerrahisi Hangi Burun Yapılarına Uygundur?

‘Piezo Burun Estetiği‘ burun kemiğinde bir düzenlenme gerektiren hemen her tür burun yapısına uygun bir sistemdir. yanlız burun şeklindeki estetik problemlerde değil aynı zamanda burun içindeki septum deviasyonu dediğimiz kemik eğriliklerini düzeltmek içinde kullanıyorum. Fakat başarılı bir uygulama için , mutlaka piezo cerrahisi üzerinde tecrübeli bir uzman tarafından yapılması gereklidir.

 

Piezo Cerrahisi Horlama ve Burun Tıkanıklıklarının Tedavisinde de Kullanılabiliyor mu?

Horlama ve burun tıkanıklıkları çoğu zaman burun içindeki kemik eğriliklerine( septum deviasyonu) bağlı oluşmaktadır. Burun tıkanıklıkları vucudumuzdaki bütün hücrelerimizde bir oksijen azlığı oluşturarak organlarımıza zarar verir. Burnumuzdan yeterli nefes alamadığımız zaman geceleri ağzı açık uyuma, horlama, ağız kuruluğu, sabahları yorgun uyanma, efor kapasitesinde azalma, ajitasyon ve sinir, kalp büyümesi, akciğerlerde yorgunluk..gibi vucudumuzda birçok problem oluşturabiliyor. Piezo cerrahisi ile hem burun şekli mikrocerrahi olarak çok başarılı bir şekilde düzeltilebiliyor, hemde bahsettiğim sıkıntılara dair burun içindeki kemik yapılar nefes alma açısından kemik dokusunu kırmadan ve damar, sinir, kas yapıları zedelenmeden düzeltilebilmektedir. Hem daha güzel bir burun yapısına kavuşurken hemde daha iyi nefes alabiliyorsunuz.

 

Yolda Yürürken Şiş ve Mor Burunlar ile Karşılaşmamak Artık Mümkün mü?

‘Piezo Burun Estetiği‘ ile kemik dokusu kırılmadan şekillendirildiği ve çevredeki damar, sinir ve kas yapıları zarar görmediği için ameliyat sonrası hastalarımızın göz etrafında morluk ve şişlikler neredeyse hiç olmamaktadır. Hatta 2. gün işine dönebilmektedirler. Artik şunu raharlıkla söyleyebilirim ki morarma ve şişme dönemi bu yöntem ile kapandı. Kemik dokusu kırılmadan şekillendirildiği için burunda yaratılan travma çok az oluyor ve klasik ameliyat yöntemlerine göre iyileşme çok hızlı olmaktadır.

 

Piezo Cerrahisi Sırasında Hasta Nelerle Karşılaşmaktadır?

Eskiden uyguladığımız Klasik yöntemde Keskiler ve çekiç yardımı ile burun kemeri alınıyor ve burnun yan duvarları daraltılıyordu .Burun kemiğine ciddi bir travma uygulanıyordu. Bunun sonucunda hem şişlik ve morluk çok fazla oluyordu hemde nekahet dönemi uzun sürüyordu. Kemik yapısında düzensiz kırıklar oluşuyor buda ileride burunda zayıflık ve şekil problemi oluşturabiliyordu.Şimdi kemik yapısına zarar vermeden istediğimiz oranda düzgün işlemler yapıyoruz. Buda estetik başarıyı yanında getiriyor.

 

Bu Yöntem ile Revizyon Ameliyatlara Gerek Kalıyor mu?

ilk ameliyatlarda başarı çok önemlidir Bu başarıyı etkileyen önemli unsurlardan biride kemik yapısının istenilen oranda ve düzgün şekillendirilmesidir . ‘Piezo cerrahisi İle kemik yapı düzenli ve milimetrik Olarak şekillendirildiği ve mikrocerrahi ile kontrollü olarak düzeltildiği için revizyon gerekliliğini azaltmaktadır, ilk ameliyattaki başarıyıda arttırmaktadır.

 

Hastayı Bekleyen Avantajlar Nelerdir?

Hastanın ameliyattan beklediği estetik başarıyı arttırmaktadır. Ameliyat Sonrası morluk ve şişlikler çok az olduğu icin hastaya hem moral açısından çok iyi gelmekte hemde kısa sürede iyileşip gündelik hayatına devam edebilmektedir. Burun dokusuna zarar vermediği için daha sağlıklı ve fizyolojik bir iyileşme sağlamaktadır.

 

Operasyonlarda Doktor Faktörü Ne Kadar Önemlidir? Sizi Diğer Doktorlardan Farklı Kılan Ne?

Burun estetiği dünyadaki en zor ve komplike estetik ameliyatlarından biridir . Özellikle burun İle uğrasan spesifik çalışan doktorlar bu ameliyatlarda daha başarılı olabilmektedir. İyi bir doktorun, özellikle estetikle uğraşan, teknolojiyi iyi takip etmesi ve kendini sürekli yenilemesi gereklidir. Bu alanda spesifik çalışan bir doktor olarak herzaman en son yenilikleri ve teknolojileri ameliyat pratiğime dahil ediyorum. Bu yöntemi seçmeden önce binlerce burun estetiği yaptım. Karşıma çıkan en önemli problem ,klasik yöntemle burun kemiğini şekillendirmekle ilgiliydi ve klasik yöntem estetik beklentiyi tam olarak karşılamıyordu. Burun bölgesine ciddi bir travma uyguluyordu . İşte bu noktada ses dalgalarıyla çalışan ‘Piezo Burun Estetiği’ devreye girdi.

 

 

 

Sıkça Sorulan Sorular

Burun estetiği operasyonu yaptırmalı mıyım?

Burnunuzun yüzünüze uyumu, oranı sizi mutlu etmiyor ve sosyal olarak sıkıntı duyuyorsanız EVET siz “Burun estetiği” operasyonu yaptırabilirsiniz.

Operasyon öncesi nelere dikkat edilmesi gerekir?

Muayeneniz sırasında tüm beklenti ve kaygılarınızı doktorunuz ile paylaşmalısınız. Muayene sırasında genel sağlık durumunuz hakkında size sorulacak bilgilere detaylıca cevap vermeli, geçirdiğiniz hastalık, kullandığınız ilaçlar konusunda doktorunuzu bilgilendirmelisiniz.

Operasyon nasıl olacak?

Operasyon için 18 yaşını doldurmuş olmak önemlidir, genel anestezi altında uygulanmaktadır. Ortalama süresi 1-3 saat arasında değişir, bir gece hastanede kalmanız gerekir.

Anestezi hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir?

Burun estetiği operasyonu öncesinde anestezi hekimi tarafından muayeneniz yapılacak ve bilgilendirileceksiniz. Kan sulandırıcı ilaçlar, vitaminler ve alkol, sigara gibi anesteziyi etkileyen faktörler doktorunuzun öngördüğü tarih itibari ile kesilmelidir.

Operasyon sonrası sosyal hayata dönüş süreci

Nefes almayı kolaylaştıran slikon bir tampon uygulanmaktadır, burun dışına ise dış etkenlerden korunmasını sağlayan atel yerleştirilir. İki gün sonra tampon, 7 gün sonra ise atel çıkarılır. Operasyon sonrasında hızla geçen hafif bir morarma ve ödem beklenir, baş yüksekte yatmak ve buz kompresi faydalı olacaktır. Operasyondan bir hafta sonra neredeyse hiç operasyon geçirmemiş bir görüntüye sahip olursunuz. 3 ay süre ile gözlük kullanmamanız tavsiye edilir.