Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

KOL GERME AMELİYATI

Çeşitli sebeplerden dolayı sarkan kol derisinin toparlanması amacıyla kol germe ameliyatı yapılır. Özellikle sık kilo alıp verme, düzenli egzersiz yapmama ve yağlı beslenme gibi sebepler koldaki sarkmanın nedenleridir. İlerleyen yaşla birlikte deride sarkma ve çatlak gibi durumlar kaçınılmaz hale gelir. Kısa kollu giymekten çekinen, kollarını çevresindekilerden saklamaya çalışan insanlar genellikle kollarında sarkma problemi yaşayan insanlardır. Aşırı kilo ve sonrasında hızla kilo kaybetmek, deride gözlenen sarkmanın en sık karşılaşılan nedenidir. Bu sarkmayı egzersizle ya da diyetle gidermek genelde mümkün olmaz. Cerrahi müdahale kaçınılmaz hale gelir.

 

Kol Derisi Neden Sarkar?

Kol derisi yer çekimi, fazla kilo, hareketsizlik ve yağlı beslenme gibi çeşitli sebeplerden dolayı sarkabilir. İlerleyen yaşın da sarkmanın oluşumunda etkisi vardır. Yeterince sıkı olmayan kas yapısı, derideki sarkmayı tetikler.

Sonuç olarak istenmeyen bir kol görüntüsü ortaya çıkar. Üst kol bölgesinde oluşan bu durum için kol germe ameliyatı yapılabilir. Kişiler kollarındaki sarkmadan kurtulduklarında daha özgüvenli olurlar. Ayrıca yaz aylarında rahatlıkla kısa kollu kıyafetler giyebilirler.

 

Kol Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Genel anestezi altında gerçekleştirilen bir operasyondur. Hastalar uyutulur ve bu esnada fazla derinin çıkarılması için gereken işlemler yürütülür. Uzman hekim tarafından gerçekleştirilir. Hastalar uyutuldukları için herhangi bir ağrı hissetmezler. Kendine geldiklerinde operasyon tamamlanmış ve hastalar odalarına alınmış olurlar. Oldukça konforlu bir işlemdir. Sonrasında ufak ağrılar yaşanabilir. Ağrı kesici içilerek ağrı dindirilir. Genel sağlık durumunda bir engel olmadığı sürece herkese kol germe ameliyatı yapılabilir. Genel olarak ilerleyen yaşın bir problemi olsa da genç yaştaki bireylerde de karşımıza çıkabilir. Steril şartlara dikkat edilmesi tüm ameliyatlarda olduğu gibi önem taşır. Gereken tedbirler alındıktan sonra oldukça rahat ve konforlu geçen bir ameliyat olacaktır.

 

Kol Germe Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Ameliyat süresi kişiden kişiye göre farklılık gösterebilir. Ancak genel olarak 4-5 saat içerinde tamamlanması planlanır. Her iki kola da germe işlemi uygulanır. Fazla deri çıkartıldıktan sonra özenle dikiş atılır. Dikiş izi kolun iç kısmında yer alacağı için dışarıdan fark edilmesi kolay kolay mümkün olmaz. Uygulanan kol germe ameliyatı sonrasında hastalar bir ya da iki gece hastanede yatırılır. Eğer genel durumu ile ilgili bir sıkıntı yoksa önerilerle taburcu edilir.

 

Kol Germe Ameliyatı Öncesi

Ameliyat için yapılması gereken fazladan bir hazırlık bulunmaz. Anestezi altında yapılan tüm ameliyatlarda olduğu gibi bu ameliyatta da istenen bazı kan tahlilleri vardır. Kol sarkmalarının tedavi edildiği bu ameliyat öncesinde ideal kilonuza gelmiş olmanız daha iyi sonuçlar almanızı sağlar. Eğer halen fazla kilonuz

varsa ve bu kiloları vermeyi hedefliyorsanız, diyet ve egzersizle kilolarınızdan kurtulup sonrasında kol germe ameliyatı yaptırmayı düşünebilirsiniz. Böylece kollarınızda aldığınız sonuç mükemmel olacaktır.

 

Kol Germe Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

İyileşme sürecinde ağır fiziksel aktivitelerden ve güç gerektiren işlerden uzak durmaları önemlidir. Hastaların kol germe ameliyatı sonrasında ilk gün ağrıları olabilir. Bu son derece normaldir ve bir terslik olduğu anlamına gelmez. Ağrı kesici haplardan fayda görülür. Birkaç gün içinde yaşanan ağrıların hafifleyerek geçmesi beklenir. Ayrıca ameliyat sonrasında düzenli beslenmek, hareket etmek, yağlı yiyeceklerden uzak durmak formunuzu korumanıza yardımcı olacak ve yeniden kilo almanızı önleyecektir.