Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Kepçe Kulak Estetiği

Kepçe Kulak Estetiği

Kulaklarda estetik kaygıyı bozan unsur şekil bozukluğu yani kepçe kulaktır. Bazı kişilerin kulak kıkırdağı zayıf olur bundan dolayı kıvrımların yeterli oluşmaması kulakların öne yada yana doğru kıvrılmasına neden olur. Bu duruma da kepçe kulak adı verilir. Kepçe kulak problemi genellikle genetik yani aileden gelen bir şekil bozukluğudur. Kepçe kulak, çocuklarda 6 yaşından itibaren gözle görülebilir bir duruma gelir.

Kepçe kulak deformesi nedir?

Kulağın doğuştan kafatasından tek ya da çift taraflı olarak geniş bir açıyla ayrılması ve kıvrımlarının olmamasına kepçe kulak deformitesi denir. Doğumsal kulak anormalleri yaygındır, kepçe kulak bunların içinde en sık görülenidir. Halk arasında kepçe kulak denildiğinde büyük kulak algısı vardır. Aslına bakılırsa normal bir kulak yapısına sahip olan kişi ile kepçe kulak olarak tabir edilen kulak büyüklüğü aynıdır. Sorun sadece kulak kıkırdaklarının şekli ile ilgilidir. Bu tip hastaların kulak kıkırdak kıvrımları tek ya da çift taraflı oluşmamıştır.

Kafa ve kulağın oluşturduğu açı normalinden daha fazla daha geniş olabilir. Bu kulağı dışarıya doğru açık gösterir. Özellikle arkadan bakılınca bu daha da belirgindir. Kulağın üst yarısında olması gereken kıvrımlar oluşmamıştır ve kulak dümdüz görünür.

Kepçe Kulak

Kulak kepçesinin dışa doğru açık durması halk arasında kepçe kulak olarak adlandırılır. Hem erkeklerde hem de kadınlarda görülebilen bir durumdur ve daha çocukluk çağından itibaren kişileri rahatsız etmeye başlar. Bu nedenle erken dönemde müdahale edilmesi, özgüveni yüksek bireyler yetiştirebilmek açısından önem taşır. İnsanlar için dış görünüşleri son derece önemlidir. Özellikle kulak gibi yüz şeklini belirleyen organların estetik bir görünüme sahip olması istenir. Şekil bozuklukları varlığında kepçe kulak estetiği operasyonundan faydalanılabilir. Yaklaşık bir-iki saat süren bu operasyon sayesinde kepçe kulaklara veda etmek mümkündür.

Kepçe Kulak Nedenleri

Genetik faktörler kepçe kulak nedenleri arasında birinci sıradadır. Bunun yanında bebeklik döneminde yanlış pozisyonlarda yatırma ya da geçirilen travmalar nedeniyle kulak kepçesinde şekil bozuklukları görülebilir. Ancak kepçe kulak estetiği başvurularının çoğunda sebep, genetik geçiştir. Ailede büyük ya da kepçe kulaklı birinin varlığı, çocuk için risk faktörüdür.

Kepçe Kulak Ne Gibi Sorunlara Yol Açar?

Bir kişinin kepçe kulaklara sahip olması çocukluk döneminden itibaren önemli bir sorundur. Bazı kişilerde seviyesi hafif olduğu için önemsenmeyebilir. Bu durum kişiye rahatsızlık vermiyorsa ve hayatını olumsuz yönde etkilemiyorsa herhangi bir sorun yoktur. Bu şekilde yaşamaya devam edebilir. Ancak kepçe kulakları nedeniyle sosyal hayatı olumsuz etkileniyorsa ve kendine olan güvenini yitiriyorsa, estetik müdahale gerekli anlamına gelir.

Bazı estetik müdahaleler kişinin normal hayatına devam edebilmesi için bir gerekliliktir. Kısacası yaşam kalitesinin düşmemesi için kepçe kulak estetiği kaçınılmaz olabilir. Bu durumda operasyonu ertelemek yerine okul öncesi dönemde bu estetik müdahaleden faydalanmak en doğrusu olacaktır.

Ameliyat Nasıl Yapılıyor?

Kulak estetiği ameliyatı için kullanılan birçok teknik mevcut olup hepsinde hedef aynıdır. Kullanılan teknikler farklı olsa da burada başarıyı etkileyen en önemli unsur hekimin tecrübesi ve hastanın kulaktaki deformasyon derecesidir. Cerrahın tercihine göre kesi yeri farklılık göstermektedir. Bazen kulağın tam arkasından kesi yapılır, bazen ise kulak önü tercih edilir. Kulağın arkasında olan keside ameliyat izinin çok daha kolay gizlenmesini sağlar. Kepçe kulak operasyonu için başvuran hastaların çoğu kulak kıvrımlarının az olması şikayeti ile gelir. Yani kulak ile saçlı deri arasındaki açılanma normaldir. Bu hastalarda “modifiye kaye” yöntemini kullanılabilir. Bu yöntem ile hastanın cilt yüzeyinde kesi izleri olmaz sadece iğne delikleri açılır. İşlem bu deliklerden gerçekleşmektedir.

Kepçe kulak ameliyatı hangi yaşlarda yapılmalıdır?

Kulak 6 yaş civarında genel olarak gelişimini tamamlayıp erişkin boyutuna ulaşır. Psikolojik travmaların önüne geçmek için, özellikle okul çağı öncesinde kulakla ilgili şekil bozukluklarının düzeltilmesi için kulak estetiği ameliyatlarının yapılması önerilir. Kepçe kulak ameliyatı her yaşta gerçekleştirilebilir.

Kepçe kulak estetiği sonrasında iyileşme süreci

Kepçe Kulak operasyonu sonrasında iki kulağa da baskı yapacak şekilde sargı uygulanır. Ameliyat sonrası ilk gün bir miktar ağrı duyulabilir. Sargılarınız açılıp çıkartıldıktan sonra hastalarımıza kulaklarını kapatacak şekilde tenisçi bandı ya da saç bandı olarak adlandırılan bir bant kullanmaları önerilmektedir. Hastalarımızın kulak estetiği operasyonu sonrasında kulaklarında 3 ila 5 gün süre ile hafif bir şişlik ve kızarıklık olabilir, fakat bu durum geçicidir ve iyileşip tamamen düzelecektir. Kulak estetiği girişimleri hem iz kalmaması hem de iyileşme sürecinin hızlı olması açısından hasta ve hekimi memnun eden sonuçlar yaratır. Bandaj kullanımı 4-6 hafta boyunca akşamları kullanılmaya devam edilmelidir. Bu 4-6 hafta süresince voleybol, güreş vs. gibi kulağa temas edecek ve zarar verebilecek sporlardan uzak durmak gerekiyor. Bu ameliyat sonucunda artık kulaklarınızı ortaya çıkarabilir ve rahatlıkla saçlarınızı toplayabilirsiniz. Ve herhangi bir şeyden çekinmeden sosyal hayatınıza özgüvenle

devam edebilirsiniz. Uygulanan kıkırdak şekillendirici yaklaşım sayesinde acaba kulaklarım açılır mı? endişesi taşımadan, aynalara istediğiniz zaman rahatça bakarak ve kendimizle barışık bir şekilde yaşantımıza devam edebilirsiniz.