Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Göz Kapağı Estetiği

Estetik göz kapağı ameliyatı, sonucunun çok çarpıcı olması, iyileşme sürecinin kısa ve zorlu olmaması, kişiyi 10-15 sene önceye götürebilmesi açısından oldukça sık yapılan ve tercih edilen estetik ameliyatlardandır. Göz kapaklarında torbalanma, bazen genetik nedenlerle, bazen ilerleyen yaşla, uykusuz kalmayla, yorgunlukla oluşabilir ve göz kapaklarında oluşan bu değişiklikler, kişiyi olduğundan daha yorgun, yaşlı gösterebilir.

Gözlerdeki bu yapısal değişmeler üst ve alt göz kapaklarında bollaşma, torbalanma, sarkma, kırışıklık, çizgilenme, alt kapaklarda şişlik (fıtıklaşma), kırışıklıklarda artış, renk değişiklikleri, göz kenarlarının aşağı doğru sarkması, mor halkalar şeklinde kendini gösterebilir. Gözlerdeki bu farklılaşmalar kişiyi hem olduğundan yaşlı, hem de yorgun ve rahatsız gibi hissettirir.

Ayrıca üst göz kapağındaki aşırı gevşeklik ve sarkma, göz açıklığını daraltarak hastaların görme alanının daralmasına buna bağlı olarak görmede ve bakmada zorluğa neden olabilir; bu durumlarda estetik göz kapağı ameliyatı yani blefaroplasti ameliyatı yapmak gerekmektedir. Göz kapağı estetiği ameliyatı aynı zamanda yanak ameliyatları, boyun ameliyatları, kaş kaldırma ve yüz germe ameliyatı ilede kombine edilebilmektedir.

Tüm ameliyat öncesi dönemlerde olduğu gibi göz kapağı estetiği ameliyatında da 7 günden az olmamak kaydı ile sigara içilmemesi ve aspirin vb kanı sulandıran ilaçlar kullanılmaması çok önemlidir. Bu kısıtlamalar göz kapağı ameliyatı sonrası 7 gün daha devam ettirilmelidir, aksi taktirde kanama olabilir ve yara iyileşmesi olumsuz etkilenir.

 

Göz Kapağı Ameliyatı Anestezi Şekli

Üst göz kapağı ameliyatı lokal anestezi altında rahatlıkla yapılabilmektedir. Alt göz kapağı estetiği ise sedasyon ya da genel anestezi altında yapılmaktadır.

 

Göz Kapağı Ameliyatında Yapılan İşlemler

göz estetiği ücretleri, goz kapagi estetigi, göz estetik fiyatlarıGöz estetiği ameliyatı genelde her kapak için 20-30 dakika gibi kısa bir zaman alır. Göz kapağı estetiğinde fazla olan deri, altındaki kas dokusu, fıtıklaşmış yağ torbalarından küçük miktarlarda dokular çıkartılır. Daha sonra bu yapılar anatomik olarak tek tek kapatılır. Üst göz kapağından yeterli miktarda deri fazlası çıkartıldığı için hemen hemen ömür boyu yeterli olmaktadır.

Ancak hiç bir zaman agresif bir şekilde torba ve doku çıkartılmamalıdır. Yapılacak işlemler bittiğinde dikiş hattı tam göz kapağı kıvrımına oturtulmuş olacağından, bu bölgede kendinden çizgi ve kıvrımlar içerdiğinden, yine çok gevşek bir doku olduğundan oldukça belirsiz bir iz oluşur, hatta hiç iz belli olmaz.

Alt göz kapağında ise tam kirpiklerin altından bir kesi ile girilir, fazlalık kas, göz çukuru yağı, ve gerektiği kadar deri çıkarılır; gerekirse torbalanmayı düzeltmek için kas tabakasına takviye yapılır. Alt göz kapağı ameliyatında deri sadeec 1-2 mm çıkartılmaktadır. Kesinlikle fazla deri çıkartılmaması gerekir.

Yine bu bölgedeki torbaların tamamı değil sadece fıtıklaşmış fazlalıkları alınmalıdır. Alt göz kapağı ameliyatında en önemli konu kasın biraz daha gerginlik sağlayacak şekilde yeniden yapılandırılmasıdır. Dokular kapatılıp, kesi hattı kapatıldığında alt kirpiklerin altında yerleşen yara izi zamanla oldukça belirsiz bir hale gelir. Özellikle alt göz kapağı ameliyatında, çok fazla doku almamak gerekmektedir. Hatta genç hastalarda hiç deri çıkartılmadan estetik göz kapağı ameliyatı gerçekleştirilebilir.

 

Estetik Göz Kapağı Ameliyatı Sonrası

Göz kapağı ameliyatı sonrası dönemde çok ince bantlar kullanılacağı için etrafınızı görebilirsiniz. Bu ameliyat sonrası gözlerin kapanması söz konusu değildir. İlk 24 saat gözler üzerine buz torbası uygulanması şişlik ve morlukların az olmasını sağlar. Ancak her halikarda bir miktar şişlik ve morluk oluşacaktır.

Göz kapağı derisinin çok gevşek olması hemen şişmesine ancak aynı hızla yeniden iyileşmesine olanak sağlar. 2 gün sonra yapılacak kontrolde dikiş hattı temizlenip, bantlar yenilenecektir.

Göz kapaklarındaki şişlik ve göz altı morlukları 5-7 gün devam eder, kişi iş hayatına 5 günde dönebilir. Bu sürenin sonunda dikişler alınır ve kişi aktif hayatına tamamen devam eder. Bayanlar makyaj yapabilirler. Göz kapağı ameliyatı sonrasındaki 1 ayda, göz kapakları ameliyat geçirildiği belli olmayacak hale gelmekte, ameliyatdan 6 ay sonra ise iyileşme tamamlanmaktadır.