Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Göz Kapağı Estetiği

Göz Kapağı Estetiği

Vücudumuzun en ince cildinin göz kapaklarında olması nedeni ile yaşlanmanın ilk etkileri kendini göz çevresinde gösterir. Bu da kişide üzgün, yorgun ve yaşlı bir görüntü oluşturur. Üst göz kapağındaki sarkma bazen görmeyi bile olumsuz etkilemektedir.

Göz kapağı estetiği, göz kapaklarının görünümünü iyileştirmek için uygulanan cerrahi bir prosedürdür. Göz kapağı estetiği üst kapakta, alt kapakta veya her ikisinde de yapılabilir. Göz kapaklarının görünümünü iyileştirmek veya göz kapaklarınızla ilgili yaşadığınız fonksiyonel problemleri gidermek istiyorsanız göz kapağı cerrahisi gözlerinizi çevreleyen alanı canlandırabilir.

Göz kapağı estetiği dediğimiz (Blefaroplasti) işlemi göz çevresindeki cilt fazlalığı, buna bağlı kırışıklıklar ve göz altı torbalarının belirginleşmesi sonrası başvurulabilecek yegâne çözüm olarak karşımıza çıkmakta.

Göz kapağı estetiği nasıl yapılır?

Lokal anestezi ile kolaylıkla uygulanabilen bu işlemde ciltteki fazlalığın çıkarılması ve cilt altı yağ dokusunun(göz altı torbaları) yeniden şekillendirilmesi esastır.

Göz kapağı 4 yapısal tabakadan oluşur: Deri, kas, fasya ve yağ pakeleri… Üst göz kapağında; iç ve orta hatta yağ pakesi, dış hatta göz yaşı bezi bulunur. Alt göz kapağında; iç, orta ve dış hatta yağ pakeleri bulunur.

Üst göz kapağı estetiğinde lokal anestezi ile üst göz kapağı uyuşturulur. Deri alınır sonrasında alttaki kasın bir kısmı alınır. İç ve orta hattaki yağ pakelerine ulaşılır ve fıtıklaşmış olan yağ pakelerin bir kısmı alınır. Deri eriyen dikişlerle kapatılıp işlem sonlandırılır.

Alt göz kapağı estetiği genel anestezi altında yapılır. Deri ve kas kaldırılır. İç, orta ve dış taraftaki yağ pakelerine ulaşılır ve fıtıklaşmış olan yağ pakelerin bir kısmı alınır. Sonrasında fazla kas ve derinin bir kısmı alınır. Deri eriyen dikişlerle kapatılıp işlem sonlandırılır.

Göz kapağı estetiğinde izler nasıl gizlenir?

Göz kapağı ameliyatı için insizyon hatları, ortaya çıkan yara izlerinin göz kapağı bölgesinin doğal yapıları içinde gizlenmesini sağlayacak şekilde tasarlanmıştır.

Üst kapak, göz kapağı üzerindeki doğal kıvrım içindeki bir kesik ile düzeltilebilir. Bu, yağ birikintilerinin uzaklaştırılmasına veya yeniden konumlandırılmasına, kasların sıkılaşmasına ve fazla derinin çıkarılmasına imkan tanır.

Alt göz kapağındaki koşullar alt kirpik çizgisinin hemen altında bir kesik ile düzeltilebilir. Bu insizyon ile alt göz kapağındaki fazla deri çıkarılır. Yine, fazla yağ yeniden konumlandırılabilir veya çıkarılabilir.

Alt göz kapağının iç tarafında oluşturulan bir transkonjonktival insizyon, alt göz kapağı koşullarını düzeltmek ve fazla yağı yeniden dağıtmak veya uzaklaştırmak için alternatif bir tekniktir. Bu teknikle, deri çıkarılmaz.

Cerrahi insizyonların, iyileşme sırasında aşırı kuvvet, aşınma veya harekete maruz kalmaması önemlidir.

Göz kapağı estetiği sonrası iyileşme süreci nasıldır?

Çoğu hasta 10-14 gün içinde iyileşme sürecini tamamlar. Bununla birlikte, tam olarak iyileşme birkaç ay sürebilir.

Göz kapağı cerrahisinin ardından şişlik ve morluklar ortadan kalktıkça göz kapaklarının şekli ortaya çıkar; yüz daha dinç ve genç bir görünüm kazanır.

Göz kapağı estetiği sırasında, yağlandırıcı merhem ve soğuk kompresler uygulanabilir.

Gözlerinize nasıl bakılacağını, ilaçların iyileşmeye yardımcı olması ve enfeksiyon potansiyeli, ameliyat yerinde veya genel sağlığınız için dikkat etmeniz gereken özel endişeleri ve tedaviyi takip etmek için nasıl kullanılacağını içerebilecek özel uygulamalar verilecektir.

İyileşme sürecinde ilk olarak ilaç, soğuk kompres ve merhem ile kontrol edilebilen bazı şişlik, tahriş, göz kuruluğu gibi rahatsızlıklar olabilir. Kesi yerinde tahriş de mümkündür.

İyileşme işlemi tamamen tamamlanana kadar dışarı çıkarken güneş koruması ve siyah renkli güneş gözlükleri kullanmalısınız.

Göz çevresinde oluşacak olan morluk ve şişlikler 3 ile 5 gün arasında azalacaktır ve kişi rahatlıkla ameliyatın ertesi günü işine dönebilmektedir. Kısa ve ağrısız olan bu işlemin ardından dramatik bir fark ortaya çıkmaktadır.