Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Ameliyatsız Estetik

Botoks nedir?

‘’Botox ve Dysport’’ Clostiridium Botulinum isimli bakteriden laboratuvar şartlarında elde edilen ve kasları gevşetmek amacıyla kullanılan Botulinum toksini içeren ilaçlardır.

Botoks ile kırışıklık ve deride ki çizgiler geçici süre yok edilir. Botoks tedavisinin etki süresi 4-6 ay civarındadır. Etki süresi kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Bu süreyi yaş ve uygulanan bölgenin durumu etkilemektedir. Hamile veya emziren bayanlar dışında hemen hemen herkes botoks işlemi yaptırabilir.

Botulinum toksin / Botoks-Dysport hangi kırışıklıklara uygulanır?

Alın kırışıklıkları,

Göz çevresi kırışıklıkları,

Kaşların arası kırışıklıklar,

Boyun çizgileri (nefertiti lift), burun kenarlarındaki kırışıklıklar, burun ucu kaldırma, üst dudaktaki ince ve yüzeysel kırışıklıklar (sigara izleri), çene bölgesi kırışıklıklarında da (marionette line) kullanılır.

Ayrıca aşırı terlemeye karşı, el içleri, ayaklar ve koltuk altlarına da uygulanır.

Botox Yüzde Uygulama Alanları

Yorgun ve yaşlı ifadeye neden olan alın çizgileri Kızgın ifadeye neden olan kaş arası çizgileri Göz kenarı kırışıklıkları (Kaz ayakları) Üst dudak üzerindeki ince çizgilerin düzeltilmesi Kaş kaldırılması, kaşlarda arzu edilen pozisyona getirilmesi Boyun derisindeki kırışıklıklar ve bandların düzeltilmesi

Botulinum toksin / Botoks-Dysport nasıl uygulanır ?

Tedavi bölgesi, yaklaşık 15-30 dk. önce temizlenerek, lokal anestezik krem uygulanır.

Sulandırılmış ilacın çok küçük bir miktarı tedavi edilen bölgedeki kaslara enjekte edilir.

Botulinum toksin / Botoks-Dysport tedavisinden sonra nelere dikkat etmek gerekir?

Tedaviden sonra 4 saat saat süreyle dik bir pozisyonda kalmak Botulinum toksin / Botox-Dysport ilacının uygulanan yerde kalmasını sağlamak açısından çok önemlidir.

4 saat sonra yüz yıkanabilir ve makyaj yapılabilir.

1-2 gün boyunca çok sıcak olan her şeyden (duş, hamam, sauna, ağır egzersizler, yiyecek, içecek, acı ve baharatlı yiyecekler gibi) korunmak gerekir.

Botoks sonrası kaşlarda ve yüzde asimetri olabilir. Bu durum, işlemden bir hafta sonra yapılan kontrolde kolayca giderilir.

Göz çevresi ve alın işlemlerinde; geçici olarak kaş, göz kapağı düşüklüğü ve çift görme gibi yan etkiler olabilir. Çok nadir olan bu yan etkiler, 1-2 ay içinde kendiliğinden geriler. İşlemin etkisinin geçmesini beklerken, özel göz damlaları kullanılarak, yan etkilerin verdiği rahatsızlıklar giderilebilir.

Botoksun kaş arası ve alın uygulamaları sonrasında kaşlar yükselir. Bu durum kişinin kaş yapısıyla alakalıdır. Kaşların yükselmesi genellikle genç ve dinamik bir görünüm verir. Ama bazılarında kaşlar gereğinden çok yükselerek, rahatsız edici bir görünüme sebep olur. Botoks öncesi alın hareketi yaptırılırsa, kaşların ne kadar yükseleceği önceden anlaşılabilir. Kaş üstüne az miktarda botoks konularak, kaşların aşırı yükselmesine engel olunabilir.

Botoks, yüzü şişirmez.

Çiğneme kası (masseter ) botoksu 45 yaşından sonra yapılırsa cilt elastikiyeti azaldığı için orta yüzde sarkma olabilir. Çünkü masseter kası yüze askı görevi yapar. Oysa masseter botoksu 30’lu yaşlardan itibaren yapılırsa kasın genişlemesi durdurulur, çene sıkmaya bağlı çene kaslarında ve kemiğinde kısalma olmaz. Dişler sağlıklı kalır. Ayrıca cilt sıkı ve gergin olduğu için sarkma sorunu yaşanmaz.

Botulinum toksin / Botoks-Dysport tedavilerinin etki süreleri ne kadardır ?

Etkinlik kişiden kişiye hatta aynı kişide bile farklılık gösterebilir. Uyku düzeni, hastalıklar, kullanılan ilaçlar, alkol-sigara kullanımı gibi faktörlere bağlı olarak 2-6 ay arasında etkinlik kaybolmaktadır. ORTLAMA ETKİ SÜRELERİ 3-4 AYDIR.

Botulinum toksin / Botoks-Dysport tedavilerinin yan etkileri nelerdir?

Botox enjeksiyonlarının yan etkisi yok denecek kadar az ve geçicidir. Hafif bir baş ağrısı, birkaç günde iyileşen ve makyajla kapatılabilen morarma olabilir.

Hatalı uygulamaya bağlı olarak ya da ilk 4 saat öne eğilme durumlarında, ilacın göz kapağına yakın bir noktaya kaymasıyla üst göz kapağının geçici olarak aşağıya sarkması (pitozis) gibi bir durum ortaya çıkabilir. Ancak bu çok nadir olarak görülen bir yan etkidir.

Botulinum toksin / Botoks-Dysport tedavisi sonrasında mimik hareketleri kaybolur mu ?

Alınacak sonuç enjeksiyon yapılan bölgeye ve verilen ilaç miktarına bağlıdır.

Alında ve kaşlarda kırışıklıklara neden olan hareketler (mimikler) engellenecektir, arzu edilirse kaslar hafif hareketli kalacak şekilde uygulama yapılabilir (Oyuncu Botoksu-Hollywood Botoksu).

Yüzün diğer kasları enjeksiyonlardan etkilenmez.

Yani sadece uygulama yapılan kaslar ileçtan etkilenirler.

Botulinum toksin / Botoks-Dysport tedavileri kimlere uygulanamaz ?

Hamile olan veya bebek emziren kadınlar enjeksiyonları yaptırmak için beklemelidirler.

Nöromüsküler rahatsızlıkları veya kanama problemleri olanlar, tedavi yapılması istenilen bölgede deri hastalıkları olanlar uygun adaylar değildir