Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Burun Estetiği

Yüze şeklini veren en önemli organ olan burun için çeşitli şekil bozukluklarından dolayı burun estetiği yapılabilir. Burun yapısının doğuştan eğri olması, olması gerekenden daha büyük olması, burun ucu düşüklüğü gibi nedenlerle yapılabileceği gibi, travma sonrası yaşanan şekil bozuklukları için de yapılabilir. Burun estetiği deyince ne anladığımız çok önemli. Yüzünüze giden burnu bu konuda uzman biriyle tespit ederek güzel görünmek son derece önemlidir, çünkü burun ameliyatlarından sonra hasta memnuniyeti ve ameliyat başarısını etkileyen en önemli faktör her konuda olduğu gibi burada da Ameliyat Öncesi Planlamadır.

Burun Estetiği Ameliyatı Öncesi

Kişinin yüz analizi yapılarak, cilt kalitesi, kalınlığı, kıkırdakların gücü ve ameliyattan sonra herhangi bir nefes alma sorununa neden olmamak için hava yolu açıklığı değerlendirerek yapıldığında yani iş kitabına uygun yapıldığında sorunsuz bir iyileşme süreci ve güzel bir burun sizi beklemektedir. Burun ameliyatının başarıyla sonuçlanması için yüzünüze yakışacak bir burun yapısı belirlenmelidir.

Kişinin yüzüne uygun olan burunun belirlenmesi için altın oran dikkate alınmaktadır.

Altın oranın bulunabilmesi için ameliyat öncesi burunun tüm açılardan fotoğrafları çekilerek dijital ortamda sonrası görüntüsü çıkarılmaktadır.

Burun estetiği ameliyatında her zaman söylediğimiz gibi öncelikle beklenti ve isteklerinizi tam olarak doktorunuza bildirmeli ve bu doğrultuda fikir alışverişi yapılarak hareket edilmelidir. Unutmayın ki yüz hatlarınıza uygun olarak yapılan burun ameliyatı sonucunda doğal görünümlü bir burnunuz olacaktır. Ameliyat öncesi, hasta ile yapılan görüşmede hastanın istekleri ve şikayetleri dinlendikten sonra detaylı bir fizik muayene yapılır. Bu muayenede hastanın burnu hem estetik açıdan hem de nefes problemi açısından değerlendirilir. Çünkü nefes problemi olan hastaların bu problemi aynı ameliyatta biz plastik cerrahlar tarafından düzeltilmektedir. Estetik açıdan hastanın fotoğrafları çekilerek detaylı bir yüz analizi yapılır ve yüzüne gidecek olan burun tespit edilir

Burun Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ameliyathane şartlarında, uzman hekim tarafından gerçekleştirilmesi gereken bir operasyondur. Kişinin burun yapısına müdahale edilir. Kemik, kıkırdak yapı ve deri üzerinde çalışmalar yapılarak kişinin burun yapısı istenen büyüklük ve şekle getirilir.

Burun Estetiğinde Burun İçi Tampon Konulur mu?

Burun estetiği ameliyatı sonrasındaki iyileşme sürecinde tamponlardan yararlanılır. Ancak eski yıllarda kullanılan tamponlar hastaların nefes almasını güçleştirip, çıkarılırken hastalara acı verdiği için günümüzde tercih edilmez. Günümüzde ise bu tamponlar yerine silikon ve plastik içerikli plakalar kullanılır. Dolayısıyla hastalar rahatlıkla nefes alabilir. Ayrıca çıkarılması sırasında da ağrı yaşanmaz. Böylece iyileşme süreci sıkıntısız atlatılır. Tamponlar ortalama 3-6 gün sonra çıkartılır. Amaç hem burun şeklinin korunması hem de kanama gibi komplikasyonların önlenmesidir.

Burun Estetiği Hastası Ne Zaman Taburcu Olur?

İnsanlar bu operasyon ile ilgili çeşitli konuları merak edebilirler. Bunlardan bir tanesi de hastaların operasyon sonrası kaçıncı günde taburcu olabileceğidir. Kişiler doğal olarak normal hayatlarına dönebilecekleri süreyi öğrenmek ve kendilerini bu süreye göre ayarlamak isterler. Operasyon sonrası hastanın genel durumu iyi ve komplikasyon yoksa bir gece sonra hastanın taburcu edilmesi mümkündür. Ancak kontrolleri aksatmamak ve evdeki süreçte önerilere dikkat etmek çok önemlidir.

Piezo cerrahisinin burun estetiğindeki rolü;

Burun ameliyatlarında uygulanan tekniğe ve şekil bozukluğunun seviyesine göre yaşanan ağrı farklılık gösterir. Şu anda birçok yerde kullanılan mevcut geleneksel yöntem, burun kemiğinin kesilmesi ile yapılıyor ve kemiklerin şekillendirilmesi cerrahları zorluyor. Kemiğin keski veya

çekiç ile kesilmesiyle, ameliyattan sonra hastanın yüzünde morluk ve şişlikler oluyor. Nedeni de kesilme sırasında bu bölgedeki damarların zedelenmesi ve doku içi kanamalar olarak biliniyor. Darbenin etkisiyle baş bölgesi çok etkileniyor ve kemiğin iç bölgesindeki damarlar kesilip kanamaya neden oluyor.

Piezo Cerrahisinde ise, burun kemiği ultrasonik ses dalgaları ile şekillendirildiğinden kemik üzerinde bulunan damar yapıları, kemiğe bitişik kıkırdak dokular ve cilt ultrasonik bıçaklardan zarar görmüyor. Morluk ve şişlikler de görünmüyor. Ayrıca hatlar istenildiği açılarda kesilebiliyor.

Piezo rinoplasti, burun estetiği sırasında burun kemiklerini hassas bir şekilde biçimlendirmek için ultrasonik salınımlar yardımıyla kemiği şekillendirmesine izin verir. Burun estetiği operasyonlarında bir devrim yaratan piezo rinoplasti cerrahisi, burun ve yuz kemiklerinde hassas çalışma yapmayı sağlayan yenilikçi bir teknolojidir. Piezo elektrik aletler kemiği şekillendirmek için ultrasonik titreşimler kullanır ve kıkırdak, cilt gibi yumuşak dokulara zarar vermez. Ultrasonik titreşimler sayesinde, çevresindeki yumuşak doku korunurken burun kemiği şekillenmesini mümkün kılar. Ayrıca gelişmiş hassasiyet sağlar. Piezo rinoplasti yöntemi ile burun yapısındaki asimetrik ve yapısal bozukluklar hassas bir şekilde düzeltilir. Burun derisinin yeterli desteğini sağlamak için ameliyat sırasında burun kıkırdağını dikkatli bir şekilde dönüştürmekte ve değiştirmektedir. Ultrasonik rinoplasti, geleneksel bir rinoplastiden biraz farklıdır, cihaz sadece açık burun estetiği prosedürlerinde kullanılabilir. Burun kemikleri şekillendirilirken, şekil ve genişliğinin değiştirilmesi gerekiyorsa diğer yumuşak burun dokularına zarar vermeden müdahale etmeyi sağlayan hassas aletler ultrason teknolojisiyle kullanmaktadır. Piezo rinoplasti farklıdır burun kemiklerini bir sanatçının hassasiyeti ile şekillendirilebilir. Bu yöntemle operasyon sonucunda oluşabilecek hata riski daha düşüktür. Geleneksel cihazlardan farklı olarak, piezo teknolojisi yumuşak dokuya yanlışlıkla zarar verme riski olmadan kemiğin şekillendirilmesini sağlamaktadır. Birçok farklı kullanıma uyarlanabilir bir teknolojidir.

Yıllarca diş hekimliğinde kullanılan bu yöntem daha sonra, dünyada en çok başvurulan estetik operasyonlardan biri olan burun estetiği ameliyatı ihtiyaçlarına göre ayarlanmış bir dizi özel mikroçip oluşturulmuştur. Piezo rinoplasti yöntemi ile burun kemiğinde son derece hassas şekillendirme, yumuşak dokuyu koruma, daha az ödem ve morarma, hızlı iyileşme, ameliyat sonrası az ağrı, zahmetsiz ve güvenilir bir operasyon gibi klasik burun estetiği ameliyatlarına kıyasla pek çok faydası sayılabilir.

Ultrasonik rinoplasti, burnu konturlamak için ses dalgalarını kullanan yeni bir motorlu cihazdır. Burun yeniden şekillendirilir ve tümsekler giderilir. Eski rinoplasti yöntemlerinden farklı olarak, ultrasonik rinoplasti sadece kemikleri etkiler, diğer dokulara ek zarar vermez. Burunda daha az travma olur ve sonuç olarak daha sonra morarma ve şişme daha az gözlemlenir. Bu yöntem aynı zamanda daha az doku ve kemik iyileştirme komplikasyonunun olduğu anlamına gelir.

Piezo rinoplasti genellikle açık olarak uygulanmaktadır. Operasyon sonrasında hedeflenen burun değişikliğinde yüksek başarı elde edilmektedir. İşlem sırasında kemik hassasiyetle şekillendirilerek konumlandırılır, düzeltilir. Piezo elektrik aletler, geleneksel enstrümanların yerini alır. Bu operasyonlardaki amaç ile klasik burun estetiğindeki amaç aynıdır sadece kullanılan yöntem, teknik ve aletler fark yaratmaktadır. Piezo rinoplasti ile de burundan kemerin çıkarılması, burunun yeniden şekillendirilmesi hatasız olarak yapılabilmektedir. Tüm operasyon kontrol altında yüksek hassasiyetle, tam görüş alanının içinde yapılabilmektedir. Hastalar hızla iyileşir ve daha kesin sonuç alınır. Yeni formu tam olarak kontrol edilmek istenen kemiğin görülmesini ve kemik zayıflığının yakından izlemesini sağlar. Piezo sadece kemikleri etkilediği için ameliyat edilen bölgedeki yumuşak dokuların, cilt veya mukoza zarlarının zarar görmeyeceği bilinerek işlem yürütüldüğünden, rahat ve güvenilir bir operasyon imkânı sunar

Şişlik ve morluk oluşmaması için ise burun estetiği operasyonu sonrası soğuk uygulama önerilebilir. Genel olarak bir veya iki gün sonunda hafif düzeydeki morluk ve şişlik geçer. Hatta bazı kişilerde ağrı, morluk ya da

şişlik hiç yaşanmayabilir. Uygulanan tetkik ve bazı bireysel faktörler bu farklılıktan sorumludur.

Burun Estetiği Ameliyatı Kimlere Uygulanır?

Burun eğriliği, deviasyon, şekil bozukluğu, burun ucu düşüklüğü, sivriliği gibi problemleri bulunan kişiler hekim kontrolünün ardından burun estetiği operasyonu olabilirler. Ancak 18 yaşın altındaki kişilerde burun yapısının tam olarak oturması açısından bekleme uygun olacaktır. Travmaya bağlı bir durum ya da nefes almasını zorlaştıracak bozukluklar söz konusu olduğunda ise hastanın yaşına bakılmaksızın operasyon gerçekleştirilebilir.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası

Ameliyat sonrasında gereken tedbirlere uyulması, iyileşmenin daha hızlı ve sorunsuz olmasını sağlar. Burun estetiğinde iyileşme süreci de ameliyat tekniğine göre farklılık gösterir. Açık teknikle yapılan operasyon sonrası burun alt tarafında, belli olmayacak şekilde de olsa bir iz kalması kaçınılmazdır. Yeri itibariyle dışarıdan bakan birinin fark etmesi çok zordur. ultrasonic piezo cerrahisi sonrası ise iyileşme daha hızlı ve konforludur.

Sekonder Burun Ameliyatı

Sekonder Burun Ameliyatı, önceden herhangi bir nedenle solunum sıkıntısı veya estetik amaçlı burun ameliyatı geçirmiş olan kişilerin sıkıntılarının giderilememiş olmasına bağlı veya ilk ameliyata sekonder olarak gelişen şekil bozukluklarının düzeltilmesidir.

Bunlar; solunum sıkıntısının devam etmesi veya olmayan bir solunum sıkıntısının ortaya çıkması, burun kavsinin verilememesi veya burun sırtının aşırı kavislendirilmesi, burun ucunun şekillendirilmesinde ve açısında ortaya çıkan problemler, saddle nose(semer burun) , ters V deformitesi gibi problemlerdir.

Bu problemlerin düzeltilmesi için gerekirse kaburga ve kulaktan kıkırdaklar alınabilir. İlk ameliyatta burnu şekillendirmenin daha başarılı olabileceğini

bilsekte böyle bir deformiteninde kesinlikle çözülebilir ve düzeltilebilir bir problem olduğunu bilerek hareket etmekte fayda vardır.

Rinoplasti yani burun estetiği bir seferde başarılı olur mu?

Burun estetiği operasyonuna nasıl karar verildiği ile başlamak istiyorum söze. Öncelikle kişinin kendi burnun herhangi bir bölgesinden şikayetçi olması gerekli. Bu şikayet burun kemeri, burnun büyüklüğü, burun ucunda şekil bozukluğu, burunda eğrilik ve bunlara benzer diğer şeyler olabilir.

Ardından uzman bir Estetik Cerrahın değerlendirmesi ile bu şikayetlerin gerçek olduğunu ve hakikaten düzeltilmesi ile yüze daha uyumlu daha doğal daha çok yakışan bir burun elde edileceğinin tesbit edilmesi gerekir. Bu aslında burun estetiği için en önemli adımdır çünkü zaman zaman hastalar kusur diye nitelendirdikleri bazı özelliklerin aslında sorun teşkil etmediğini ve önemsiz olduğunu uzman muayenesi ardından fark etmektedirler.

Tüm sorunlar kayıt altına alınır ve operasyon planlanır. Bu noktada tüm sorunlar ilk operasyonda çözülür ve ikinci bir operasyon çok büyük bir oranda ömür boyu bir daha gerekmez. Ancak bilinesi ve unutulmaması gereken çok önemli gerçekler vardır. Peki bunlar nelerdir?

Her burun birbirinden farklıdır ve her burun operasyonuda birbirinden farklı geçer. Her hastaya aynı işlemi uygulamak aynı sonuçları elde etmek için yeterli değildir. Burun kıkırdakları gelişimsel döneminde belirli bir yapıda şekillenir ve çok değişik şekillerde eğrilikleri “C şeklinde, S şeklinde gibi” olabilir. Kıkırdağında bir hafızası vardır ve operasyon sonrası eski şekline dönme eğilimi gösterebilir. Burun deri, deri altı doku , kıkırdak yapılar ve kemik yapıdan oluşan ve tüm bu etkenlerin hem dinamiğinde hem de estetiğinde etkili olduğu bir organımızdır. Bu tespitlerin ardından bu canlı yapılara yapılacak müdahalelerin muhakkak belirli bir iyileşme sürecine ihtiyaç duyacağı ve bu operasyonun değerlendirilmesi için şart olduğunu belirtmeliyim.

Doğru ve yerinde müdahaleler ile standart bir burun ameliyatında başarının %90 olması gerekmektedir. Bunu açmak gerekirse 10 hastanın dokuzunun probleminin birinci operasyonda düzeltilmiş ve hayatı boyunca bir daha operasyon ihtiyacı duymuyor olması gerekir. Bu oran standart ve bilimsel bir orandır bunun yanında kişisel tecrübelere bağlı tabiki değişiklikler olması mümkündür. tüm bu detayların ardından asıl konuşmak ve nasıl bir süreç olduğu neler yapıldığı hakkında bilgi vermek istediğim işte bu %10 luk birkez opere olmuş ve istediği sonuca ulaşamamış hastalarımıza nasıl yardımcı olduğumuzdur. Sekonder burun operasyonu olarak bilinen ve birinci operasyonda istenilen sonucun elde edilemediği bu gibi hastalarımızda ve buna benzer 3. hatta 4. operasyonunda bile istediği sonucu elde edemeyen hastalarımızda uygulanabilecek ve başarılı sonuçlara bizi taşıyacak müdahaleleri yapmak mümkün.

Bir kez burun estetiği veya solunum problemine yönelik operasyon geçiren hastaların burun şekillerinde ortaya çıkan sıkıntıları sıralamak gerekirse ; burun sırtında çökme, burun ucunda bombeleşme ve kareleşme, burun kanatlarında aşırı asimetri, burnun yumruk yemiş misali yayvanlaşması, burunda önceden olmayan bir eğriliğin gelişmesi, yan burun kemiklerinde farklılıklar, nefes alırken ıslık sesi, nefes alırken burun kanatlarında çökme gibi birçok sıkıntı sıralanabilir.

Bu tarz hastalarda deformitenin boyutuna göre küçükten büyüğe birçok yöntem ile bu deformitelerin giderilmesi mümkündür. Küçük düzensizlikleri ve asimetrileri hafif bir törpüleme işlemi ile gidermek mümkündür. Eğer ki birinci ameliyat sonrası daha ciddi problemler ortaya çıkmış ise bunları düzeltmek için kişinin kendinden alınan kıkırdak doku kullanılmaktadır. Kişinin kendinden alınacak olan kıkırdak deformitenin boyutuna ve yapılacak işleme göre kişinin kulak kıkırdağından veya kaburgasından elde edilebilir. Alınan bu kıkırdaklar burnu yeniden şekillendirmek ve destek oluşturmak için kullanılır.

Kıkırdak grefti olarak bilinen ve kıkırdakların şekillendirildiği gerekli alanlara destek ve şekil vermek amaçlı kullanıldığı bu tarz operasyonlar açık veya kapalı rinoplasti tekniklerinden herhangi biri ile gerçekleştirilebilir. Burada önemli olan cerrahın tecrübesine ve ihtiyaçlara göre yapacağı tercihtir.

Birinci ameliyata göre daha sıkıntılı olan ikinci ameliyatlarda sıkıntıya yönelik yapılacak doğru tercihler ile başarıya ulaşmak mümkündür. Burun ucunun açısı, üçgen şeklinin verilmesi, burun sırtının pürüzsüz ve düzgün olması sağlanabilir.

Septorinoplasti – Revizyon Burun Estetiği

Çok şık bir burun mu? Çok iyi nefes alan bir burun mu? Yoksa her ikisi de mi? Çok güzel ancak sağlıklı nefes alamadığımız bir burnumuz olsaydı acaba mutlu olabilir miydik?

Yüzümüzün estetik olarak en değerli ve belirleyici Septorinoplasti yapılarından olan burnumuz solunum sistemine sağladığı destek ile fonksiyonel olarak da çok önemli bir yer tutmaktadır. Sağlıklı nefes alınamayan bir burun nedeni ile kronik baş ağrıları, göz altı morlukları, ağız kuruluğu, horlama, kronik üst solunum yolu problemleri ve kronik yorgunluk sendromları ile karşılaşılabilir. Bu nedenle estetik anlamda şık yapılmış ancak solunum problemleri giderilmemiş veya estetik rinoplasti ameliyatı sonrası ortaya çıkmış solunum yolu problemleri ne yazık ki başarılı kabul edilemez.

Burnun estetik güzelliği kişiler arasında farklılıklar gösterebilir. Herkesin beğendiği ancak kendinizin belli noktalarından rahatsız olduğunuz bir burnunuz olabilir ve bunu düzelttirebilirsiniz veya yapısal olarak estetik olmayan ancak tamamen size özel karakteristik bir burnunuz olabilir ve burnunuzu kesinlikle elletmeye bilirsiniz.

Ancak burnun güzelliği ve çirkinliği dışında herkes sağlıklı nefes alabileceği bir burun ister. Bu nedenle sadece görsel olarak burna yaklaşmak hatalı

sonuçlar doğurabilir. Burnu anatomik olarak inceleyecek olursak kemik çatıyı; nazal kemikler, vomer kıkırdak çatıyı ise üst lateral kıkırdaklar, alt lateral kıkırdaklar ve septum oluşturur.

Bu kıkırdak ve kemik yapılar solunum desteğinin sağlanması için internal ve eksternal valv yapılarını oluştururlar. Ayrıca konkaların oluşturduğu türbinler havanın sağlıklı olarak akciğerlere ulaşmasında önemli role sahiptir.

Bu kıkırdak ve kemik yapılar solunum desteğinin sağlanması için internal ve eksternal valv yapılarını oluştururlar. Ayrıca konkaların oluşturduğu türbinler havanın sağlıklı olarak akciğerlere ulaşmasında önemli role sahiptir. Bu bahsetmiş olduğumuz anatomik yapıların herhangi birinde doğumsal veya edinsel(travma,cerrahi müdahale,ilaç kullanımı) olarak meydana gelen bozulmalar ciddi solunum problemlerine yol açacaktır.

En sık olarak septum deviasyonuna bağlı olarak gördüğümüz solunum problemleri buruna estetik müdahale yapılmadan septoplasti ameliyatları ile veya burnun estetik girişimleri ile birleştirilip septorinoplasti ameliyatları ile düzeltilebilmektedir.

Septumun orta hattan eğrilikleri burnun tüm fizyolojik solunum işlemini sekteye uğratarak zaman içerisinde diğer yapılarda da problemler ortaya çıkaracaktır. Eğer konkalarda hipertrofi gelişmişse muhakkak bunlara da müdahale edilmelidir.

Septoplasti ameliyatlarında septumun her iki yanındaki mukozası sıyrılarak septumun eğri kısmına ulaşılır. Eğri kısım kıkırdak çatıya hasar verilmeden uzaklaştırılabilir veya değişik yöntemler ile septum yeniden şekillendirilerek bu eğrilik düzeltilebilir.

Buruna estetik olarak da bir müdahale planlanmış ise septoplasti ameliyatına rinoplasti ameliyatı da eklenir ve burun ölçüleri, burun kemeri, burun ucu, burun delikleri ve kanatları ile burun ucu ile üst dudak açısının düzeltilmesi gibi birtakım değişiklikler yapılarak önceden hasta ile birlikte planlanan estetik değişiklikler uygulanabilir.

Septorinoplasti ameliyatı 2-2.5 saat süren çoğunlukla genel anestezi altında planlanan bir ameliyattır. Bahsettiğimiz solunum problemleri var ise nefes almanıza izin veren özel silikon tamponlar ameliyat sonunda uygulanacaktır. Morluklar ameliyat esnasında alınan önlemler ile azaltılır ancak gelişen morluklar ameliyattan 5 gün sonra iyice gerilemiş olacaktır.

Ameliyattan 1 hafta sonra burun üzerine konan atel alınır. Bu dönemden sonra ki 1.5 aylık dönemde burnun travmalardan uzak tutulması gerekmektedir. Ödemlerin gerilemesi ile yeni ve güzel burnunuza bu dönem içerisinde kavuşmuş olacaksınız ancak tam olarak burun şeklinizin oturması bir yılı bulacaktır.

Estetik burun ameliyatı olmaya karar vermişseniz doktorunuz ile yapacağınız görüşmede solunum ile ilgili şikayetlerinizden de bahsetmeyi unutmayın. Herşeyin çok iyi geçmesine ameliyatınızın başarılı olmasına rağmen iyileşme döneminde, yara iyileşmesine bağlı olarak düzeltilebilecek küçük şekil bozukluklarının oluşabileceğini unutmayın. Bilimsel veriler her on ameliyattan birinde böyle küçük revizyonlarının gerektiğini belirtmektedir.

Estetik ameliyatlar içerisinde yüzün ortasında yer alması ve kişide gerçekten farklılıklar yaratması nedeni ile estetik burun ameliyatı en önemli yeri almaktadır. Bu ameliyat öncesinde burnunuzu iyice incelemiş ve gerçekten bu değişikliklere hazır olup olmadığınıza karar vermiş olmanız gerekir. Burnunuzun neresinden rahatsız olduğunuzu net olarak belirlemeli ve doktorunuza bunları çok net olarak söylemelisiniz.

Yapılan ilk görüşme ve muayene sonrası hemen ameliyat kararı almak böylesine önemli bir ameliyat için çok aceleci bir karar olacaktır. Hastanın

net kararını vermesi için zaman tanınmalıdır. Kararsız kişilere bu ameliyatın yapılmasını daha sonraki dönemde mutsuz olma olasılıklarının yüksek olması nedeni ile pek önermiyorum. Eğer kişi burun ameliyatı hakkında kararsız ise ileriki bir tarihte tekrar muayene randevusu verilmeli ve fikrinin netleşmesi beklenmelidir.

Septumun orta hattan eğrilikleri burnun tüm fizyolojik solunum işlemini sekteye uğratarak zaman içerisinde diğer yapılarda da problemler ortaya çıkaracaktır. Eğer konkalarda hipertrofi gelişmişse muhakkak bunlara da müdahale edilmelidir.

Septoplasti ameliyatlarında septumun her iki yanındaki mukozası sıyrılarak septumun eğri kısmına ulaşılır. Eğri kısım kıkırdak çatıya hasar verilmeden uzaklaştırılabilir veya değişik yöntemler ile septum yeniden şekillendirilerek bu eğrilik düzeltilebilir.

Buruna estetik olarakta bir müdahale planlanmış ise septoplasti ameliyatına rinoplasti ameliyatıda eklenir ve burun ölçüleri, burun kemeri, burun ucu, burun delikleri ve kanatları ile burun ucu ile üst dudak açısının düzeltilmesi gibi birtakım değişiklikler yapılarak önceden hasta ile birlikte planlanan estetik değişiklikler uygulanabilir.

Septorinoplasti ameliyatı 1.5-2 saat süren çoğunlukla genel anastezi altında planlanan bir ameliyattır. Bahsettiğimiz solunum problemleri var ise nefes almanıza izin veren özel silikon tamponlar ameliyat sonunda uygulanacaktır. Ancak solunum problemi yok ise tampon uygulanmaz. Morluklar ameliyat esnasında alınan önlemler ile azaltılır ancak gelişen morluklar ameliyattan 5 gün sonra iyice gerilemiş olacaktır.

Ameliyattan 1 hafta sonra burun üzerine konan atel alınır. Bu dönemden sonra ki 1.5 aylık dönemde burnun travmalardan uzak tutulması gerekmektedir. Ödemlerin gerilemesi ile yeni ve güzel burnunuza bu

dönem içerisinde kavuşmuş olacaksınız ancak tam olarak burun şeklinizin oturması bir yılı bulacaktır.

Estetik burun ameliyatı olmaya karar vermişseniz doktorunuz ile yapacağınız görüşmede solunum ile ilgili şikayetlerinizden de bahsetmeyi unutmayın. Herşeyin çok iyi geçmesine ameliyatınızın başarılı olmasına rağmen iyileşme döneminde, yara iyileşmesine bağlı olarak lokal anastezi ile düzeltilebilecek küçük şekil bozukluklarının oluşabileceğini unutmayın. Bilimsel veriler her on ameliyattan birinde böyle küçük revizyonlarının gerektiğini belirtmektedir.

Estetik ameliyatlar içerisinde yüzün ortasında yer alması ve kişide gerçekten farklılıklar yaratması nedeni ile estetik burun ameliyatı en önemli yeri almaktadır. Bu ameliyat öncesinde burnunuzu iyice incelemiş ve gerçekten bu değişikliklere hazır olup olmadığınıza karar vermiş olmanız gerekir. Burnunuzun neresinden rahatsız olduğunuzu net olarak belirlemeli ve doktorunuza bunları çok net olarak söylemelisiniz.

Yapılan ilk görüşme ve muayene sonrası hemen ameliyat kararı almak böylesine önemli bir ameliyat için çok aceleci bir karar olacaktır. Hastanın net kararını vermesi için zaman tanınmalıdır. Kararsız kişilere bu ameliyatın yapılmasını daha sonraki dönemde mutsuz olma olasılıklarının yüksek olması nedeni ile pek önermiyorum. Eğer kişi burun ameliyatı hakkında kararsız ise ileriki bir tarihte tekrar muayene randevusu verilmeli ve fikrinin netleşmesi beklenmelidir

 

Tipplasti – Burun Ucu Estetiği

Burun estetiğinde burnun tüm yapıları değerlendirilmelidir. Kemik, kıkırdak, deri ve mukoza gibi yapılardan oluşan burun değerlendirildiği zaman bütünlüğü bozan deformitelerde ise o bölgelere yerinde müdahaleler yapılarak sorunlar çözülebilir. İşte bu gibi durumlardan birisi olarak karşımıza çıkan burun ucu şekil bozukluklarını düzeltmek için tip plasti denen müdahale yapılmaktadır. Burun ucunun açısının değiştirilmesi ve

belirginleştirilmesi için aslında tip plasti kalsik rinoplasti işlemi içerisinde rutin olarak uygulanmaktadır. Ancak eğer ki bir burunda sadece burun ucu deformitesi mevcut ise bu işlem tek başına da uygulanabilir.

Burun ucunda görmekte olduğumuz şekil bozukluklarına değinmek gerekirse: burun ucunun düşüklüğü, burun ucunun belirgin olmaması, burun ucunun ayrık olması, burun kanatlarının geniş olması, burun kanatlarının desteğinin zayıf olması, burun ucunun bülböz veya kare görünümlü yayvan olması gibi sıkıntıları sıralamak mümkün.

İşlem sırasında kıkırdaklarda şekil bozukluğu yaratan fazlalıkların alınabildiği gibi destek yapıların zayıf olduğu ve şekilde olan sıkıntıların yaşandığı bölgelere kıkırdak dokularının eklenerek burun ucunun şekillendirilebilindiği yöntemler mevcuttur.

Yine burun ucunun tek eşit görünebilmesi için özel dikiş teknikleri ile burun ucu kıkırdakları şekillendirilir.

Burun kanatlarında eğer yüzle orantısız büyüklük varsa burun kanatları izler burun içerisine gizlenebilecek şekilde küçültülmekte veya inceltici iğneler ile inceltilmeye çalışılmaktadır.

Burun ucu estetiği sonrası hasta geceyi evinde geçirecektir. Klasik rinoplastiye göre morluk hiç olmaz şişlik ise sadece burun ucundadır ama çabucak dağılır. Burun ucuna ilk bir hafta için küçük bantlar ile bandaj uygulanır ve 5-7 gün arasında kaldırılabilir.

Konforlu ve ağrısız bir işlem olan burun ucu estetiği ile daha uyumlu ve şık bir buruna sahip olunur.