Botilinium Toksini (Botox)

Etken maddeleri botilinium toksini olan Botox ve Dysport ilaçlarının uygulamaları, yaşla birlikte belirginleşen mimik çizgilerini hafifletmek ya da ortadan kaldırmak amacıyla kullanılan, kolay ve güvenilir bir yöntemdir. Botox/Dysport enjeksiyonu ile özellikle alın, kaş çatma çizgisi, kaz ayaklarındaki ve boyundaki kırışıklıkların açılmasıyla tartışma götürmeyen bir iyilik hali sağlanır. Bo­tox/Dysport uy­gu­la­ma­sı, minik iğneler ile kas­la­ra ila­cın ve­ril­me­si şek­lin­de uygulanan ko­lay, ağrısız ve kısa süren bir iş­lem­dir. İşlem kolay uygulanabilir olmasına rağmen ortaya çıkacak komplikasyonlardan etkilenmemek için işinde tecrübeli hekimler tarafından uygulanmalıdır.

İlacın etkisi işlemden sonraki ilk 3 gün içinde ortaya çıkmaya başlar ve yaklaşık 10-15 gün için maksimum etkinliğine ulaşır. Toplam etkisi yaklaşık 6 ay sürmektedir. 18-65 yaş arasında uygulanabilen güvenilir bir yöntemdir. Ne var ki kırışıklık için Botoks yapıldığında, eğer kırışıklıklar çok derinse çizgiler tamamen yok olmaz fakat derinliği azalır. Çizgiler derinleşmeden önce yapıldığında sonuç daha başarılı olur. Yüz bölgesi dışında el, ayak, koltuk altı aşırı terlemeleri, spastisite ve migren ağrılarında Botoks kullanılmaktadır.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Botilinum Toksin nasıl uygulanır?

Botilinum ilk etkileri 3 – 4 gün içinde belirmeye başlar, tam etkisi 7 – 10 gün içinde göz ile algılanır, kalıcılık süresi kişiye özgüdür, ortalama 4 – 6 ay arasında değişebilmektedir. Uygulama düzenli olarak yapılır ise kalıcılık süresi uzar.

Yaklaşık 15 dk. süren, çok ince uçlu iğneler ile yapılan bu uygulama ağrısız ve acısızdır.

Botilinum Toksin uygulama alanları nerelerdir?

Göz çevresi, dudak çevresi, alın, göğüs, boyun.

Ayrıca Botilinum Toksin; migren tedavisinde, el, ayak ve koltuk altı terleme tedavisinde, istemsiz kas kasılmalarında, tik tedavisinde kullanılabilir.

Botilinum Toksin uygulaması sonra sosyal hayata dönüş

Uygulama sonrası hemen sosyal hayata dönülebilir. Nadir de olsa makyaj ile kapatılabilen geçici, hafif bir morarma görülebilir. Hemen geçecektir.